header

Czy z rodzimych ryb można zrobić sushi?

on 18 listopada 2013

Na to pytanie odpowiedź zna już kilkunastu uczestników “Warsztatów kulinarnych połączonych z konkursem przepisów i potraw w ryb słodkowodnych” zakończonych w sobotę 16 listopada br.

Grono entuzjastów dobrej i oryginalnej kuchni, łaczącej elementy lokalne i rodzime, jeziorne, ryby przez trzy dni poznawało tajniki kuchni fusion i sushi. Pod czujnym okiem Marcina Budynka z Akademii Kulinarnej w Augustowie oraz małżeństwa Urszuli i Mariusza Olechno – sushi masterów z Koku Sushi w Białymstoku i Łomży, uczyli się jak przygotować smaczne, zdrowe i efektowne danie wykorzystując ryby słodkowodne, produkty dostępne niemal w każdym sklepie oraz własną wyobraźnię.

Warsztatowicze ochoczo poznawali triki stosowane w kuchni, chłonęli teorię i stosowali ją w praktyce. Po intensywnej nauce okraszonej dobrą zabawą w miłej atmosferze, swoje umięjetności mogli sprawdzić w, wieńczącym warsztaty, konkursie. Osiem 2-osobowych załóg stanęło w szranki o miano najlepszej potrawy z ryb słodkowodnych. Zadanie było trudne, bowiem wszyscy mieli ten sam zestaw produktów – surową rybę oraz szeroki wachlarz warzyw, owoców, dodatków i przypraw. Wszystkie techniki obróbki były dozowlone. Czas na przygotowanie potrawy – 60 min.

Jury stanęło przed nie lada wyzwaniem. Oceniając wygląd i smak potrawy przyznało 3 główne miejsca.

1 miejsce – Mariola Mitros i Urszula Citko-Topolska

2 miejsce – Aneta Stabińska i Magdalena Janus

3 miejsce – Marta Mikielska i Michał Tylenda

Finaliści zostali obdarowani nożami do sushi oraz innymi nagrodami. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i dyplomy uczestnictwa.

 

Wiedza i umiejętności posłużą do promocji regionu oraz zdrowego trybu życia, bowiem wszyscy uczestnicy deklarowali przekazywanie ich dalej w praktyce i teorii, np. w kwaterach agroturystycznych, kołach gospodyń wiejskich czy szkoląc innych.

 

Zapoznając się z galerią fotografii, będziecie Państwo mieli możliwość poczucia niezwykłej atmosfery panującej podczas warsztatów. Zapraszamy!

Top