header

Sprzątanie brzegów jezior i rzek 2012

on 25 września 2012

Wakacje się skończyły, a ze śmieciami pozostawionymi przez turystów nad lokalnymi jeziorami rozprawiła się Lokalna Grup Rybacka „Pojezierze Suwalsko- Augustowskie”. Jak co roku w akcję „Sprzątania brzegów jezior ” Stowarzyszenie angażuje dzieci i młodzież z całego regionu. Tym razem w akcję włączyły się również przedszkolaki, które z zapałem starszaków sprzątały brzegi okolicznych jezior.

{gallery}sprzatanie/2012/Gimnazjum{/gallery}
Miejsc do sprzątania w naszym regionie jest dużo, więc akcja Lokalnej Grupy Rybackiej to

dokładnie zaplanowana operacja, tym razem obejmująca swoim zasięgiem trzy kierunki: jeziora w Wiżajnach, gdzie do akcji włączyły się dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Wiżajnach, jezioro Wigry w gminie Suwałki, które było sprzątane przez młodzież z Gimnazjum nr 4 w Suwałkach oraz jezioro Jałowo w gminie Nowinka, o którego czystość zadbały przedszkolaki i dzieci z klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej w Olszance. W ciągu trzech dni w teren wyszło łącznie 400 osób. Niezbędne okazały się rękawiczki oraz wielkie worki, które zapełniały się bardzo szybko. Tak jak w poprzednim roku, tak i tym razem żaden śmieć nie umknął uwadze naszych małych ekologów. Z brzegów jezior odwiedzanych przez turystów dzieciaki i młodzież wyzbierały setki kilogramów odpadków: butelek, plastikowych opakowań, kartonów, puszek po piwie itp. Nagradzając zasłużony wysiłek włożony w sprzątanie brzegów jezior, dzieciaki po ukończonej akcji mogły odpocząć i zintegrować się przy wspólnym pieczeniu kiełbasek przy ognisku.

{gallery}sprzatanie/2012/Podstawowka{/gallery}
Jednym słowem – cele akcji jakim były czyste brzegi oraz rozbudzenie szacunku do przyrody wśród najmłodszych mieszkańców naszego obszaru zostały osiągnięte.
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Suwalsko- Augustowskie”, akcję „Sprzątania brzegów jezior ” co roku organizuje nad innymi jeziorami, angażując w nią coraz większą liczbę osób. Mając na uwadze śmieci zebrane do tej pory z poprzedniej edycji, w której sprzątane były rzeki oraz z tegorocznej akcji odbywającej się nad jeziorami, możemy śmiało stwierdzić iż kolejny rok przyniesie nowe śmieci i kolejne linie brzegowe do sprzątania.

{gallery}sprzatanie/2012/Uroczysko_SwieteMiejsce{/gallery}

{gallery}sprzatanie/2012/Czerwony_Folwark{/gallery}

Top