header

Rajd pieszy “Śladami dziedzictwa kulturowego” w ramach akcji sprzątania brzegów jezior

on 19 października 2011

W sobotę, 15 października br. na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego w ramach akcji sprzątania brzegów jezior odbył się Rajd pieszy pn. „Śladami dziedzictwa kulturowego”. Rajd był adresowany do dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Parku i jego otuliny. Na starcie pojawiło się 26 osób, reprezentujących gminę Jeleniewo.
W ramach akcji Lokalnej Grupy Rybackiej młodzież uporządkowała brzeg jeziora Szurpiły. Dodatkowym akcentem akcji sprzątania były zmagania terenowe. Uczestnicy mieli do pokonania 10 km trasę na odcinku Jeleniewo-Góra Zamkowa –Wodziłki –Szeszupka -Turtul. W trakcje pokonywania trasy pracownicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego (Paulina Brezgieł, Sylwia Karbowska) opowiadali o dawnych mieszkańcach Suwalszczyzny: Jaćwingach, Staroobrzędowcach i Ewangelikach. Po przybyciu na metę uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia zdobytej wiedzy z zakresu dziedzictwa kulturowego SPK. Ich zadaniem było rozwiązanie testu składającego się z 14 pytań. Zwyciężczyniami, które zdobyły największą liczbę punktów zostały:
– Sylwia Kurmiłko,
– Lucyna Banaszewska
– oraz Weronika Aleksa
Warto było wystartować Dziewczyny otrzymały dyplomy, nagrody rzeczowe (książki, pendrive, kalendarze) , a pozostali uczestnicy kalendarze, smycze i koszulki.  
Rajd zakończył się uroczystym wręczeniem nagród oraz wspólnym ogniskiem ze słodkim poczęstunkiem. Współorganizatorem akcji był Suwalski Park Krajobrazowy.

Top