header

Akcja aktywizująca “Sprzątanie brzegów jezioe i rzek”

on 25 kwietnia 2023

22 kwietnia odbyła się II Akcja Nasza Rzeka organizowana przez Niesamowitą Suwalszczyznę, czyli wielkie sprzątanie rzeki Rospudy od ujścia rzeki z jeziora Bolesty za uroczysko Święte Miejsce, rzeki Marychy od miasta Sejny do jeziora Pomorze oraz Kanału Augustowskiego od miasta Augustowa do miejscowości Białobrzegi. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka “Pojezierze Suwalsko-Augustowskie” uczestniczyło jako partnerowi strategicznemu wydarzenia.

W Raczkach, Sejnach i Augustowie uczestniczyło w sumie ponad 180 aktywnych wolontariuszy. Posprzątano ponad 35 kilometrów cieków i przyległych do nich terenów, brodząc, płynąc, nurkując i maszerując brzegami. W sumie uczestnicy zebrali niemal 10 tysięcy litrów drobnych śmieci (głównie szkło, plastik i aluminium), a także kilka metrów sześciennych śmieci wielkogabarytowych (elektrośmieci, płyty azbestowe, zużyte opony, wyposażenia kuchni, łazienek i salonów).

Wydarzenia w Augustowie i Raczkach przeprowadzono w ramach ogólnopolskiej Operacji Czysta Rzeka. W Raczkach dzięki Gospodarstwu Rybackiemu PZW Suwałki oraz wędkarzom z Koła Wędkarskiego Rak z Raczek zarybiono Rospudę pstrągiem potokowym.

Top