header

Rozstrzygnięto konkurs “Najlepsze przepisy na dania z ryb”

on 19 stycznia 2012

Karp na podium
Kapituła konkursu „Świąteczny Karp” zorganizowanego przez Lokalną Grupę Rybacką stanęła przed bardzo trudnym zadaniem. Zgłoszono prawie 50  wyjątkowych przepisów na dania z ryb. Wczoraj rozstrzygnięto konkurs i rozdano nagrody. Zwyciężył „Karp po polsku wg przepisu babci Józefiny”.

Wśród przepisów znalazły się dania z ryb pieczonych i duszonych, w galarecie, w warzywach, a nawet na słodko. Trzecie miejsce zdobył przepis „Węgorz po augustowsku”, autorstwa Doroty Winiewicz, podsmażany i duszony w winie. Jego przygotowanie wymaga dużo zaangażowania i precyzji, jednak efekt jest wart wysiłku – węgorz rozpływa się w ustach.

Drugie miejsce przyznano równie ciekawej potrawie. – Jest to bardzo dobry pomysł na uatrakcyjnienie spędzania wolnego czasu – zauważył Cezary Cieślukowski – Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie”. Danie można przygotować bowiem w plenerze całą rodziną. Są to szaszłyki z suma, przepis nadesłany przez Mariusza Winiewicza.

Na najwyższym stopniu podium znalazła się potrawa specjalna, łącząca w sobie tradycję kuchni polskiej i zauważalną pasję. Danie doskonale wpisało się więc w założenia konkursu: „Tradycyjny wybór. Humanitarne traktowanie”. Zwyciężył „Karp po polsku wg przepisu babci Józefiny”, przepis Mirosławy Balcer z Kaletnika. Nagrodę specjalną, przyznaną przez Bożenę Kamińską, za najciekawszy przepis z pogranicza polsko-litewskiego zdobyła „Zupa z ryb wigierskich”. Doskonale skomponowane i pomysłowe danie zachwyciło posłankę z Suwałk. Przepis zgłosiła suwalczanka Barbara Paszkowska.

Autorka najlepszej kulinarnej receptury została nagrodzona zaproszeniem dla dwóch osób na weekend w Hotelu Spa „Warszawa” w Augustowie. Laureaci drugiego i trzeciego miejsca otrzymali ekskluzywne komplety sztućców do ryb. Ponadto, każdy ze zwycięzców dostał książkę kucharską z przepisami na dania z ryb. Nagroda specjalna przyznana przez Bożenę Kamińską to biesiada rodzinna w Restauracji „Einstein”.
 

Kapituła obradowała w składzie:
1. Bożena Kamińska – Poseł na Sejm RP,
2. Cezary Cieślukowski – Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie” ,
3. Piotr Sudnikowski – wydawca portalu suwalki.info
4. Michał Grnyo – Lider Slow Food Vigrensis
5. Katarzyna Gryc – Restauracja Einstein
6. Piotr Bagiński – Restauracja -Pizzeria Rozmarino

Zwycięskie przepisy:
I miejsce – Karp po Polsku według przepisu babci Józefiny
II miejsce – Szaszłyki z suma
III miejsce – Węgorz po augustowsku
Nagroda Specjalna Bożeny Kamińskiej – Poseł na Sejm RP za najciekawszy przepis  pogranicza polsko-litewskiego  – Zupa z ryb wigierskich
 
 
Jury wyróżniło również inne zgłoszone w konkursie przepisy:

Najlepszy na świecie pstrąg faszerowany rydzami!
Rolada w cieście francuskim
Sandacz w soku z cytryny
Pstrąg w porach
Wszyscy kochamy Karpika – a ten jest w winie

Wszystkie przepisy można odnaleźć na stronie konkursu:
www.swiatecznykarp.suwalki.info

Konkurs towarzyszył kampanii społecznej „Świąteczny Karp”, mającej na celu skłonienie ludzi do humanitarnego traktowania żywych ryb.

Top