header

Tradycyjny wybór, humanitarne traktowanie

on 21 grudnia 2011

“Świąteczny Karp”
 
To już druga edycja kampanii społecznej „Świąteczny Karp” mającej na celu humanitarne traktowanie żywych ryb organizowana przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie”. Trwający obecnie okres przedświąteczny, kiedy sprzedaż żywych ryb jest znacznie większa niż w innych miesiącach roku dostarcza karpiom wielu niepotrzebnych cierpień poprzez niewłaściwie warunki ich transportowania, przechowywania i sprzedaży.

Trudno wyobrazić sobie wigilijny stół bez potraw z karpia, nie chcemy walczyć z tradycją. Kampania pod hasłem: „Tradycyjny wybór, humanitarne traktowanie”  ma na celu uświadomienie konsumentom, że nie muszą kupować żywych karpi, które zanim trafią na nasz stół są nadmiernie stłoczone i pakowane żywe do worków foliowych, niepotrzebnie ranione i zabijane w obecności najmłodszych, alternatywą może być karp z lodu a przede wszystkim zmiana sposobu myślenia o karpiu. To konsumenci poprzez swoje wybory mogą wpłynąć na handlowców i producentów. Reagowanie na niehumanitarne traktowanie żywych ryb może pomóc ograniczyć ich cierpienie. Nie musimy zgadzać się na pakowanie żywych ryb w folię bez wody duszą się i giną w męczarniach, możemy zwracać uwagę sprzedawcom na nieprawidłowe warunki przetrzymywania żywych karpi. Nie chodzi o natychmiastową zmianę postawy ale impuls do zmiany myślenia podczas zakupów oraz zmianę naszych przyzwyczajeń.

W tym roku, w ramach kampanii, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie” przygotowało konkurs na najciekawszy przepis na potrawę z ryb. Na stronie konkursu www.swiatecznykarp.suwalki.info do końca roku zbierane będą przepisy na dania z ryb. Najlepsze z nich zostaną nagrodzone. Na zwycięzców czekają bardzo atrakcyjne nagrody. Na autora najciekawszej receptury czeka pobyt dla 2 osób w Hotelu Spa „Warszawa” w Augustowie. Na zdobywców drugiego i trzeciego miejsca czekają ekskluzywne komplety sztućców do ryb firmy Gerlach. Ponadto, każdy ze zwycięzców otrzyma książkę kucharską z przepisami na dania z ryb. Nagrodę specjalną – niespodziankę, za najciekawszy przepis z pogranicza polsko-litewskiego przygotowała też posłanka z Suwałk Bożena Kamińska.
Konkursowi towarzyszy szeroko zakrojona akcja w mediach. Przygotowano m.in. film promujący kampanię. Wszystko po to, by zmienić sposób myślenia o karpiu, świadomości konsumentów. Dla hodowców i handlowców najważniejszy jest właśnie jego wybór. Nie będą łamać prawa, jeśli konsument będzie tego wymagał. W kapitule konkursowej oceniającej przepisy zasiądą: Bożena Kamińska – Poseł na Sejm RP, Cezary Cieślukowski – Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie” , Piotr Sudnikowski – wydawca portalu suwalki.info, Michał Grnyo – Lider Slow Food Vigrensis oraz suwalscy restauratorzy: Katarzyna Gryc i Piotr Bagiński

W ramach kampanii opracowano również specjalne kartki świąteczne, które można wysłać znajomym zachęcające do humanitarnego podejścia do karpia. Kampania pod hasłem „Tradycyjny wybór humanitarne traktowanie” skierowana jest do konsumentów, producentów, handlowców oraz wszystkich, który poprzez swoje zachowania mogą zaoszczędzić w okresie przedświątecznym żywym rybom wielu cierpień.
 
W ramach kampanii Lokalna Grupa Rybacka włączyła się do akcji Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami „Świąteczna Akcja dla Zwierzaka” – celem zbiórki publicznej jest zgromadzenie karmy i środków finansowych. W związku ze zbliżającą się zimą zwiększa się zapotrzebowanie na dokarmianie i leczenie zwierząt . Środki finansowe zostaną wydatkowane na leczenie, sterylizację, karmę, budy dla zwierząt. Kartki z karpiem pojawią się także w sklepach zoologicznych biorących udział w zbiórce. Lista sklepów biorących udział w zbiórce poniżej:

– EGZOTYKA-BIS Sklep Zoologiczny ul. Pułaskiego 30A
– EGZOTYKA-BIS Sklep Zoologiczny ul. Noniewicza 59
– ZWIERZYNIEC Sklep Zoologiczny ul. Noniewicza 79
– KORMORAN Sklep Zoologiczny ul. Sejneńska 1
– F.H. BARAKUDA, D.H. WIGRY ul. Noniewicza 93D lok.07
– MINI AQUA-ZOO Sklep Zoologiczno-Wędkarski ul. Klonowa 41D
– KORMORAN Sklep Zoologiczny ul. Minkiewicza 8

Karpiom może pomóc każdy – Zmień podejście do karpia. Co możesz zrobić?

Dla hodowców i handlowców najważniejszy jest wybór konsumenta. Nie będą łamać prawa jeśli będzie tego wymagał konsument, dlatego:
• nie zgadzaj się na pakowanie żywych ryb w folię – bez wody duszą się i giną w męczarniach
• nie zgadzaj się na publiczne zabijanie ryb
• nie zgadzaj się na przetrzymywanie i upychanie ryb w zbyt małych pojemnikach, lepsze warunki transportowania ryb oznaczają bowiem smaczniejsze mięso
• wybieraj „specjalne opakowania” do przenoszenia żywych karpi
• jeśli Twoje uwagi są ignorowane, a prawo łamane, zareaguj informując o tym powiatowego lekarza weterynarii, straż miejską, policję.
• nie zabijaj ryb samodzielnie w domu – to podwójny stres dla nich i dla Ciebie
• nie przekazuj tej smutnej tradycji młodszym
• kupuj ryby z lodu – zakup świeżego karpia przechowywanego w lodzie także gwarantuje dobry smak potrawy, a tym samym ograniczasz jego cierpienie podczas transportu, w oczekiwaniu na śmierć
• proponuj taki zakup znajomym i najbliższym, wyjaśniaj dlaczego

Top